Piotr Dobrowolski

W miesiącu maju 2016 r. odbyło się badanie samopoczucia członków społeczności szkolnej. 
Ankietę pt. "Co wpływa na moje samopoczucie w szkole ?" wypełniali losowi wybrani uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły.

 

Z przeprowadzonych ankiet wynikało, że głównymi czynnikami wpływającymi na dobre samopoczucie w szkole jest dobra i miła atmosfera wśród społeczności szkolnej, organizowanie dużej ilości wyjść, wycieczek i imprez integracyjnych, a także zajęcia dodatkowe organizowane w szkole. Osoby badane dostrzegły korzyści z udziału w Programie ,,Mleko w szkole” oraz ,,Owoce i warzywa w szkole”. 
Uczniowie klas 1-3 oraz ich rodzice doceniali ciekawe zajęcia świetlicowe i zajęcia na świeżym powietrzu i pobyt na patio podczas długich przerw. 
Na podstawie ankiet ustalono, że czynnikiem wpływającym na złe samopoczucie w szkole jest:
- hałas zwłaszcza podczas spożywania posiłków, 
- na pracę uczniów negatywnie wpływa wysoka temperatura w salach lekcyjnych, zła widoczność podczas projekcji na tablicach interaktywnych w słoneczne dni. 
- niepoprawne relacje interpersonalne między poszczególnymi uczniami.


Na podstawie diagnozy przeprowadzonej wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły dokonaliśmy rozpoznania problemu priorytetowego, za który uzaliśmy:


Problemy w relacjach interpersonalnych między uczniami

Określono również plan działania i ewaluacji. 
Podjęliśmy realizowanie działań mających na celu rozwiązanie zdefiniowanych problemów priorytetowych przyjmując następujące założenia:

  • Zwiększenie świadomości znaczenia zdrowia psychicznego i emocjonalnego.
  • Zwiększenie liczby zajęć wychowawczo – profilaktycznych w zespołach klasowych.
  • Poprawienie relacji interpersonalnych.
  • Promocja kontaktów bezpośrednich- ograniczenie komunikatorów tj. SMS, internet
  • Zaangażowanie nauczycieli, dzieci i rodziców w organizowanie oraz udział w warsztatach, spektaklach, spotkaniach, kołach zainteresowań, wycieczkach, akcjach mających na celu większą integrację uczniów, pomoc w nawiązywaniu relacji rówieśniczych, budowaniu świata/systemu wartości, wskazywaniu pozytywnych wzorców, sposobów spędzania czasu wolnego oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
  • Zmniejszenie agresji, poprawa relacji interpersonalnych.

Podsumowanie, przedstawienie wyników ankiet oraz wybór problemu priorytetowego nastąpił podczas zebrania w czerwcu, w którym uczestniczyli: pan Dyrektor, przedstawiciele Rady Rodziców, Samorządu uczniowskiego oraz Zespół ds. promocji zdrowia.

Ponadto zaproponowano wdrożenie następujących działań:

- zminimalizowanie hałasu podczas posiłków w stołówce szkolnej,
- zmiana rolet w celu przyciemnienia sal i poprawy widoczności podczas korzystania z tablic multimedialnych oraz zminimalizowanie nasłoneczniania sal,
- zaangażowanie społeczności szkolnej do udziału w konkursie "Wiem co jem"- konkurs na etykietę zdrowego produktu do sklepiku szkolnego,
- w ramach działań integracyjnych zaangażowanie społeczności szkolnej w akcję ,,Doposażenie świetlicy" 
w zabawki, gry planszowe, książki i inne rzeczy o wartości edukacyjnej.
Wyniki ankiet oraz podjęte działania naprawcze zostały przedstawione w dniu 8 września br. na zebraniach z rodzicami.

Kategoria: