Piotr Dobrowolski

tydzie zrownowaonego nastroju 1210 1610 2020 11 20201110 2029470482 

W dniu 10.10. 2020 obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W związku z tym, jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Zrównoważonego Nastroju.  Zapoznaliśmy się z wywiadem przeprowadzonym z panią prof. Teresą Olearczyk, pedagogiem, wykładowcą w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na temat "Wychowanie lubi ciszę. Hałas pogarsza uwagę, wzmaga agresję":https://dziennikpolski24.pl/wychowanie-lubi-cisze-halas-pogarsza-uwage-wzmaga-agresje/ar/6432302 Mając również na uwadze wpływ hałasu   na wzrost liczby dzieci nadpobudliwych, z zaburzeniami zachowania, depresjami przeprowadzone zostały „Lekcje ciszy”, ćwiczenia "Co w ciszy moje ucho słyszy?", zajęcia prowadzone przy równoczesnym słuchaniu muzyki       np. relaksacyjnej/klasycznej.


   Przeprowadzone zostały burze mózgów na temat „Co wpływa na poprawę nastroju?" oraz rozmowy z uczniami na temat wpływu pozytywnych osób        na nasze samopoczucie, wartości przyjaźni pt.: „Gzie przebywam i z kim        ma znaczenie".                                                                                                             W ramach akcji "Przykład innych pobudza mnie do działania" – zapoznaliśmy się  z postacią błogosławionego Carlo Acustisa, 15 latka, geniusza internetu, wolontariusza, który zachwyca swoją historią życia ( 

) Cytując jego powiedzenie: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie” i słów papieża nawiązujących do doświadczenia życia tego włoskiego nastolatka, apelując do młodych świata: 
„Nie pozwól, by skradziono ci nadzieję i radość, aby cię oszołomiono, chcąc użyć cię jako niewolnika do własnych interesów. Odważ się być kimś więcej, ponieważ twoje życie jest ważniejsze niż cokolwiek innego”. 
   Odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Kołczewską muzykiem, perkusjonistką, animatorem kultury i założycielem zespołu bębniarskiego „Młode Djembe”. Warsztaty pt."Muzyka łagodzi obyczaje" dały okazję dzieciom do wsłuchania się w brzmienie różnych instrumentów, poznania historii ich pochodzenia, zaśpiewania wspólnej piosenki oraz grania                  na zaprezentowanych instrumentach.          
W szkolnej świetlicy uczniowie wysłuchali cyklu opowiadań z kolekcji „Świat Emocji” i uświadomili sobie, że emocje towarzyszą nam przez całe życie i tkwią w nas bardzo głęboko. Uczyli się rozpoznawać i wyrażać każdą z nich, panować nad rozdrażnieniem, gniewem, niepokojem czy smutkiem... Przy wykorzystaniu książki „Narysuj emocje  – ćwiczenia w rozpoznawaniu i nazywaniu stanów emocjonalnych” oraz grając w gry planszowe: „Emocje”, „ Góra uczuć”,  poznawali sposoby na to, by dobrze czuć się samemu ze sobą oraz z innymi ludźmi.  Gościliśmy również  psychologa szkolnego panią Agnieszkę Chrapowicką, która czytała dzieciom bajkę o złości pt.: „Tajemnica Królowej Szarlotki”. Dzieci dowiedziały się dlaczego się złościmy, jakie uczucia skrywają się pod złością oraz co robić, gdy czuje się złość. Uczniowie rozmawiali          na temat konstruktywnych sposobów radzenia sobie ze złością. Ćwiczyli umiejętność wyciszania się.

Osobami koordynującymi działania były panie: D. Dąbrowska, E. Rycerz, E. Owczarek

Zapraszamy do galerii