spotkanie z ratownikiem medycznym 9 20230331 1679694804

Dnia 10.03.2023 r. w świetlicy odbyło się spotkanie z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy z ratownikiem medycznym p. Romanem Zaśko. Wzięli w nim udział uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej oraz klasa 3a. Ratownik przypomniał, w jaki sposób należy wzywać pomoc i jakie informacje podać dzwoniąc na numery alarmowe. Omówił także, co oznaczają pojęcia „złote minuty” , „korytarz życia” oraz resuscytacja. Zademonstrował sposoby udzielania pierwszej pomocy, w tym pozycje boczną ustaloną, oddechy ratownicze i uciśnięcia klatki piersiowej. Bardzo ważnym punktem spotkania były ćwiczenia praktyczne na fantomie. Wszyscy uczniowie przećwiczyli również, w jaki sposób należy sprawdzić przytomność poszkodowanej osoby i w jaki sposób ułożyć ciało w pozycji bezpiecznej.

To była interesująca i ważna lekcja dla dzieci, gdyż może przyczynić się do uratowania czyjegoś zdrowia, a nawet życia.