bbniarka w wietlicy 14 20221201 1335645328

4 listopada świetlica gościła p.Agnieszkę Kołczewską – która jest muzykiem, perkusjonistką, wokalistką, autorką tekstów, menedżerką oraz animatorką Ruchu Bębniarskiego w Lublinie. Gość zaprezentował dzieciom instrumenty muzyczne: bęben – djembe, bongosy, darbuką, congi, dzwoneczki- janczary, chocola, telerze perkusyjne, pałeczki drewniane-clave, grzechotki i trójkąty muzyczne. Omówił ich budowę i sposób gry na instrumentach. Bęben, na którym pani Agnieszka grała, to djembe. Ma kształt kielicha wspartego na nodze. Wystrugana z drewna czara i noga są ze sobą połączone w jedną, niepodzieloną całość. Na wierzch czary naciągnięta jest skóra – pierwotnie pochodziła z antylop. Dziś w tradycyjnych, oryginalnych wyrobach afrykańskich zastępuje ją skóra koźla lub bydlęca. Uczniowie mieli także przyjemność wysłuchać melodii wygranych przez p.Agnieszkę oraz wziąć udział we wspólnym muzykowaniu z gościem. Juliusz Niedźwiedź, Antonina Niedźwiedź i Konstanty Bielecki wykonali kilka utworów na flecie i keyboardzie. Spotkanie zakończyło się wręczeniem medali i rozdaniem autografów.

Zapraszamy do galerii: