Elżbieta Skowronek

W dniu 15 czerwca 2023 r. w naszej szkole został zorganizowany happening czytelniczy pod hasłem „Czytanie jest cool” – będące częścią projektu „My scool is cool” odbywającego się w ramach programu Erasmus+. Gościem honorowym tego wydarzenia była Anna Łyczewska, zasłużona lubelska poetka, polonistka i propagator literatury.

Celem tej inicjatywy było zachęcenie dzieci do czytania książek w języku polskim oraz angielskim. Ponadto pragnęliśmy uwrażliwić uczniów na wartości takie jak bezinteresowność, skromność i docenianie tego, co się posiada.

Organizatorki spotkania – p. Anna Gołębiowska i p. Paulina Puto - zaprosiły na nie niezwykłą osobę. Anna Łyczewska jest rodowitą lublinianką. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Lipińskiego I Stopnia, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej oraz polonistykę na UMCS. Była wieloletnim nauczycielem języka polskiego i animatorką kultury, ale przede wszystkim całym sercem jest poetką. Wydała siedem tomików poezji.

Publiczność stanowili uczniowie kl. 1c pod opieka p. Grażyny Młodzikowskiej-Suryś i klasy 2c, której wychowawczynią jest p. Kinga Podstawka.

Książką wybraną specjalnie na tę okazję była baśń Braci Grimm pt. „O rybaku i złotej rybce”. Najpierw fragment tekstu w języku polskim czytał nasz gość honorowy, potem ten sam fragment odczytywany był w języku angielskim przez naszych lektorów. W tej roli fantastycznie odnaleźli się uczniowie klasy 6c Matylda Standzikowska i Maksymilian Krukowski oraz klasy 8d: Zuzanna Dudzińska i Karol Deptuś.

Podczas lektury baśni były krótkie przerwy. Na jednej z nich uczniowie poznali angielskie słówka związane z lekturą. Na kolejnej, uczniowie wykonywali łódkę dla rybaka, a na dwóch następnych- wszyscy śpiewali angielskie piosenki związane z łowieniem ryb. Razem z uczniami piosenkę pokazywali prowadzący, zaproszony gość i nauczyciele naszej szkoły. Jako podsumowanie happeningu uczniowie wypowiadali się na temat tego, czego uczy nas baśń „O rybaku i złotej rybce” Braci Grimm. Trzeba przyznać, że mieli bardzo mądre przemyślenia. Na koniec angielskie słówka, które pojawiły się na tym spotkaniu, zostały utrwalone.

Na zakończenie happeningu głos zabrała pani dyrektor Teresa Hamryszczak, która podziękowała pani Annie Łyczewskiej za zabranie uczniów klas młodszych w niesamowity świat słowa czytanego. Podziękowania skierowała również do lektorów, zgromadzonej publiczności oraz organizatorów tej inicjatywy.

Kolejne spotkania w ramach happeningu czytelniczego „Czytanie jest cool” odbędą się w przyszłym roku szkolnym. Do zobaczenia. You can`t miss it!