Radosław Suski
rozstrzygniecie konkursu wielkanocnego na jajo fizyczne fizank 2 13 20200422 1055942088
Trudno sobie wyobrazić Wielkanoc bez jajek, zarówno w postaci kolorowych pisanek, kraszanek czy drapanek, jak również tych, które stanowią element świątecznych potraw.
Najstarsze pisanki pochodzą z terenów Temerskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego, wspominają o nim Owidiusz, Pliniusz Młodszy i Juwenalis. Według mitologii germańskiej, jajka znosił zając, jako zwierzę poświęcone bogini Osterze.
Na ziemiach polskich najstarsze, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
Skąd zatem pomysł na jajko fizyczne - fizankę?
Mówi Martyna Stój uczennica klasy 7C - "Razem z moją koleżanką Różą Trejgel wymyśliłyśmy jajko fizyczne. Ma ono nawiązywać do naszych lekcji fizyki na których panuje świetna atmosfera i symbolizuje, że można zdobywać wiedzę w ciekawy i zabawny sposób. Cieszę się, że teraz jest ono wykorzystywane do efektywnego uczenia się fizyki dzięki pracom uczniów z naszej szkoły."
fdsfdfdsfdsfsdfds
Konkurs przeznaczony był dla klas 7 i 8. Należało ozdobić jajka treściami związanymi z fizyką - wzorami, prawami czy tez portretami słynnych fizyków.
Technika wykonania dowolna - rysunek, grafika komputerowa czy tez praca na prawdziwym jajku.
Swoje prace nadesłało 41 uczniów.
A oto wyniki:
W kategorii jajko:
  • I miejsce: ex aequo Martyna Modrzejewska kl. 7D i Szymon Świderski kl. 7C
  • II miejsce Natalia Bryczek kl. 8D
  • III miejsce Joanna Włodarczyk kl. 8A

W kategorii grafika komputerowa, rysunek i inne:
  • I miejsce - Justyna Szwajgier kl. 8A,
  • II miejsce - Emil Małysiak kl. 7D,
  • III miejsce - Michał Boruch kl. 8B

Wszystkim serdecznie gratuluję :)

Radek Suski