Piotr Dobrowolski

film List do Bohatera Powstania Warszawskiego

 Grupa trzech uczennic (Katarzyna Grzesik, klasa 6f, Maria Lewkowicz, klasa 6f, Małgorzata Woś, klasa 6b) przygotowała list do Bohatera Powstania Warszawskiego w formie filmu. W video-liście znajdują się cytaty książki Mirona Białoszewskiego „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” oraz fragmenty życiorysu powstańca. Był to wymóg konkursu „Zrozumieć powstanie”, w którym startowały szóstoklasistki.

            Dziewczęta na adresata listu wybrały Pana Leszka Krysta, pseudonim „Wirski”:

 

            Jego działalność konspiracyjna w czasie II wojny światowej zaczęła się od małego sabotażu: przenoszenie i rozdawanie wydawnictw konspiracyjnych, malowanie „kotwicy” na murach Warszawy, udział w zbiórkach harcerskich, obserwacje określonych osób i sytuacji w terenie: pojazdów, funkcjonariuszy itp. Do malowania haseł i kotwic  służyły albo jakieś tusze albo pisaki własnej roboty i farby. Nie były to farby w sprayu, tak jak dzisiaj.

                W czasie Powstania Warszawskiego Pan Leszek Kryst walczył na Woli, później w Śródmieściu. Broń zdobył, rozbrajając Niemca na ulicy w Warszawie, razem ze starszym bratem. Był trzykrotnie ranny. Został oblany mieszaniną samozapalającą i podpalony, tak że połowa ciała była poparzona. Wymiana opatrunków, które przysychały i ich zmiana była bardzo bolesna. Innym razem pocisk odbił się od hełmu, który miał na głowie. Hełm został przestrzelony, a  pan Leszek ranny w głowę. Rykoszet kuli tak go ogłuszył, że stracił słuch. Później dostał jeszcze postrzał w głowę, co pogłębiło jeszcze jego głuchotę. Ponieważ nie słyszał, wobec tego był szalenie odważny: „Nie słyszałem, że strzelają. Koledzy łapali mnie za części umundurowania, żebym się schował.”. 

            Po 63 dniach boju i upadku Powstania Warszawskiego, „Wirski” znalazł się w niewoli niemieckiej.

             Mając tak wspaniałego Bohatera, grupa z entuzjazmem przystąpiła do pracy, współtworzyła scenariusz filmu, uczyła się dialogów, wymyślała urozmaicenia. Gdy „aktorki” już dobrze znały swoje kwestie, przyszedł czas na nagranie filmu.

            Montażem, który stanowi istotny, kreatywny wkład w finalny obraz filmowy, zajął się p. Piotr Dobrowolski.

            Praca nad listem-filmem była dla wszystkich zaangażowanych wielką przyjemnością. Prezentujemy go, aby przybliżyć młodzieży jednego z wielu Bohaterów Powstania Warszawskiego.

Cześć i chwała Bohaterom!

                                                                                                                                             R.S.

Kategoria: