Radosław Suski

114 rocznica przyznania naszemu patronowi nagrody nobla 6 20191211 1916847697

Niewielki, biały dworek w Woli Okrzejskiej, tu 5 maja 1846 roku przyszedł na świat mały Henryk - drugi syn Józefa i Stefanii z Cieciszowskich. Nikt nie przypuszczał wtedy, że stanie się on jednym z najwybitniejszych pisarzy, pierwszym w dziejach naszej literatury laureatem Nagrody Nobla. Otrzymał imiona Henryk Adam Aleksander Pius, zaś świat zapamiętał go po prostu jako Henryka Sienkiewicza.

10 grudnia obchodziliśmy 114. rocznicę przyznania naszemu patronowi Nagrody Nobla. Z tej okazji po raz kolejny społeczność szkolna zebrała się przed pamiątkową tablicą, by przypomnieć biografię i dokonania artystyczne wielkiego mistrza epickiego stylu. Uczniowie klasy VI A opowiadali o twórczości i losach pisarza.

Henryk Sienkiewicz krzepił Polaków wiarą w nieugiętą moc Ojczyzny oraz propagował urodę słowa polskiego, był "losu ojczyzny nieobojętnym uczestnikiem".