Radosław Suski

tajemnice sejmu 1569 r 1 20191208 1296083252

4 grudnia 2019 r. klasa 6d udała się na wycieczkę do Muzeum (Pracowni) Sejmu Unii Lubelskiej „SEJMOGRAF 1569+”. Jej celem było poszerzenie wiedzy o wydarzeniach, które miały miejsce 450 lat temu w naszym mieście. Zajęcia poprowadził pan Janusz Kopaczek, przewodnik, pasjonat historii Lublina i Lubelszczyzny w czasach Jagiellońskich. Uczniowie w czasie zajęć przenieśli się w czasy Zygmunta II Augusta i odbyli podróż śladami wydarzeń sejmowych z lat 1568-1569, których zwieńczeniem było utworzenie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Prowadzący zajęcia pokazywał mapy Lublina i historycznego Województwa Lubelskiego, opowiadał o uczestnikach sejmu oraz ciekawostkach dotyczących wspólnego polsko-litewskiego sejmu. Młodzież poznała bliżej Szlak Jagielloński: Kraków - Lublin - Wilno.

Największe emocje wzbudził quiz na temat wydarzeń dotyczących Unii Lubelskiej. Uczniowie z zapałem zdobywali punkty za poprawne odpowiedzi. Niekwestionowanymi liderami konkursu byli Mateusz Dziurda i Jakub Ponikowski, zdobyli oni ex aequo pierwsze miejsce, otrzymali brawa i nagrody książkowe.

R.S.