Radosław Suski

 jak to ze lnem byo 11 20191029 1850117421

 

W dniu 19 września 2019 r. uczniowie klasy III b wraz z opiekunami i wychowawczynią wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej.

Tematem przewodnim było poznanie procesu powstania tkaniny lnianej

oraz oleju lnianego związanego z realizacją zagadnień „Rośliny włókniste i oleiste” z programu edukacji wczesnoszkolnej.

Warsztaty połączone były z treścią bajki Marii Konopnickiej „Jak to ze lnem było” i odbywały się w zagrodzie, która kiedyś należała do Łukasza Wrzyszcza – tkacza z Żabna.

Uczniowie zobaczyli z bliska pracę przy obróbce lnu i mieli możliwość brania udziału w niektórych jej elementach. Aby pozyskać włókno z łodyg lnianych dostali do ręki wiązkę wyroszonego lnu i przedmioty tkackie (międlicę, cierlicę), przy pomocy których łamali, kruszyli drewnik łodyg lnu (międlenie) i oddzielali od włókna powstałe przy tej czynności paździerze tj. połamane cząstki drewnika (cierlenie). Następnie dokonali selekcji pozyskanego włókna (czesanie na szczotce tkackiej). Potem, w chałupie dzieci uczestniczyły w pokazie przędzenia włókna na kołowrotku oraz tkania płótna lnianego na warsztacie tkackim a w olejarni poznały proces pozyskiwania oleju. Podsumowaniem zajęć było wspólne rozwiązanie krzyżówki uwzględniającej pojęcia związane z odróbką lnu.

Na koniec uczniowie obejrzeli pozostałe obiekty skansenu: zagrodę wiejską, chałupę szewca, kuźnię i prowincjonalne miasteczko, w tym rynek z ratuszem, szkołę, pocztę, kościół oraz zakład krawiecki i szewski.

Wycieczka ta była doskonałą okazją do zetknięcia się z przeszłością i uczestniczenia w życiu codziennym dziadków, pradziadków oraz porównania z obecnymi czasami.

I. F.

Zapraszamy do galerii

Kategoria: