Radosław Suski

ywa lekcja historii 17 20190929 1919683348

W dniu 19 września 2019 r. uczniowie klasy VI d wyruszyli na Błonia przy Arenie Lublin, aby w specjalnie zaaranżowanej wiosce historycznej, uczestniczyć w „żywym doświadczaniu historii”. Na łączce rozstawiono wioskę, na wzór takich, w jakich żyli nasi antyczni przodkowie oraz porozmieszczano stanowiska edukacyjne i rzemieślnicze.

Przekazywanie wiedzy w tak ciekawej formie, jaką jest rekonstrukcja historyczna to możliwość zetknięcia się z przeszłością w realny sposób czyli wgląd i żywe uczestniczenie w życiu codziennym minionych pokoleń. Rekonstruktorzy śpią i gotują na terenie obozu, tak, jak robiono to w starożytności. „Legioniści” podlegają surowej musztrze, która odbywa się w języku łacińskim, są zorganizowane warty nocne, nie ma żadnego nowoczesnego oświetlenia, tylko lampki oliwne. Stroje, bronie i antyczne sprzęty są odwzorowane tak, aby jak najlepiej przypominały te, których używali Rzymianie na początku naszego wieku.

Uczniowie zobaczyli z bliska pracę m. in. starożytnego garncarza, tkacza, jubilera, artysty układającego mozaiki, treningi gladiatorów oraz antyczną kuchnię, grali w gry planszowe popularne w starożytności oraz rzucali skórzaną piłeczką rzymską. Buszując po antycznej wiosce przekonali się, że spotkanie z historią może być przygodą. Każdy mógł poczuć się niczym obywatel rzymskiego imperium, przyglądając się i kibicując pełnym zwrotów akcji walkom gladiatorskim i starciom rzymskiego legionu z wojownikami germańskimi.

R.S.