Piotr Dobrowolski

muzeum henryka sienkiewicza 20 20190617 1202635929

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

            Podczas czerwcowej wycieczki w Góry Świętokrzyskie klas Vb, Vd i Vf, uczniowie gościli w Muzeum naszego Patrona Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

             Piękny architektonicznie budynek położony jest na niewielkim wzniesieniu i aby dostać się do niego trzeba powędrować około kilometrową lipowa aleją. Dworek to „dar narodowy”, który pisarz otrzymał w 1900 r. z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej od rodaków. Od roku 1958 mieści się w nim Muzeum Henryka Sienkiewicza, które powstało dzięki darowiźnie dzieci pisarza.

            Na parterze wiernie odtworzono wnętrze pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz, głównie używając go jako letniej rezydencji i pracowni (1902-1914). Zwiedzanie rozpoczęło się od gabinetu, który wyposażony jest w oryginalne meble należące do autora „Trylogii”. Można tam zobaczyć solidne, dębowe biurko przy którym zasiadał Sienkiewicz spisując przygody bohaterów „W pustyni i w puszczy": dzielnego Stasia i małej Nel. W gabinecie znajduje się część księgozbioru pisarza, zabytkowe zegary oraz jubileuszowe dary, które otrzymywał od ludzi wdzięcznych za jego twórczość. Wśród nich stoi miniatura pomnika Unii Lubelskiej, którą Sienkiewicz dostał od mieszkańców Lublina.

            Poza gabinetem, na parterze mieści się salon, jadalnia, palarnia i sypialnia, a w każdym z tych pomieszczeń znajduje się wiele pamiątek, kolekcje broni, przepiękne meble i kominki, obrazy, rzeźby, tkaniny i różnorodne prezenty od wielbicieli twórczości Sienkiewicza. Liczne są portrety i fotografie pisarza i rodziny. Jednym z ciekawszych jest portret umieszczony w rogu jadalni: nie namalowany, lecz napisany przez łódzkiego kaligrafa. Zebrał on złote myśli twórcy „Quo Vadis” i za pomocą drobnego pisma i grubości linii stworzył niezwykły wizerunek pisarza. 

            Pierwsze piętro, gdzie niegdyś urządzone były pokoje dla dzieci i gości, mieści obecnie wystawę poświęconą patronowi muzeum. Wystawione tam zostały m.in. dzieła tłumaczone na wiele języków oraz listy i pamiątki osobiste. Muzeum posiada bibliotekę liczącą 3500 woluminów. Wśród nich znajdują się książki opatrzone autografem pisarza lub jego pieczątką, niektóre posiadają na marginesach uwagi skreślone ręką Sienkiewicza.

            Na koniec uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej „Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza”, dzięki której poznali wiele ciekawostek z niebezpiecznej i fascynującej wyprawy Henryka Sienkiewicza do Afryki. Dowiedzieli się również w jakim stopniu wyprawa na Czarny Ląd przyczyniła się do powstania powieści „W pustyni i w puszczy” i kto był pierwowzorem jej bohaterów.

Zapraszamy do galerii

                                                                                                                                                         RS

Kategoria: