Piotr Dobrowolski

milit          

  W dniu 26 października 2018 r. klasa V d wraz z wychowawcą udała się na wydarzenie „Militaria XX wieku – wystawa historyczna”. Była to niezwykła podróż do przeszłości. W lubelskiej hali targowej uczniowie obejrzeli zabytkowe pojazdy wojskowe Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Wojska Polskiego, jak również pojazdy współczesne, będące na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

            Na wystawie można było zapoznać się z różnymi rodzajami broni i sprzętu wojskowego, przypatrzeć się replikom jedno- i dwuśladów wojskowych oraz samolotów w skali 1:1, zasiąść za kierownicą czołgów, samochodów wojskowych, szybowców i innych pojazdów. Odważni mogli zabawić się w sapera i w piasku za pomocą specjalistycznego sprzętu poszukać „niebezpiecznych” materiałów.

            Ciekawa była wystawa fotografii wielkoformatowej 3D „Samoloty i okręty II Rzeczypospolitej” oraz wystawy modelarstwa, na których uczniowie podziwiali precyzję eksponatów, gdyż każdy model to najwyższej jakości kopia okrętu wojennego, samolotu lub innego sprzętu wojskowego, odwzorowująca nawet najdrobniejsze szczegóły.

            Na giełdzie kolekcjonerzy wystawiali swoje bogate zbiory, można było zakupić lub obejrzeć książki i komiksy historyczne, atlasy znaczków pocztowych i monet, oznaki i odznaki wojskowe, figurki żołnierzy z różnych epok historycznych.

            Uczniowie mogli prześledzić historię znaku identyfikacji żołnierzy w razie ich śmierci bądź zranienia. Znaki te, potocznie zwane „nieśmiertelnikami”, w Wojsku Polskim wprowadzono rozkazem z dnia 22 grudnia 1920 r. Rozkaz ten nakazywał zaopatrzenie w nieśmiertelnik każdego żołnierza. Był wykonany z blachy cynkowej z włożoną do wewnątrz kartą tożsamości (obecnie wykonywany jest ze stali żaroodpornej).

            Na wystawie był również czas przeznaczony na gry i zabawy, np. Narodowy Bank Polski proponował układanie różnorodnych puzzli (płaskich i przestrzennych), oczywiście dotyczących pieniądza polskiego, ale tym razem tematyka nawiązywała do pamiątkowych wydań monet i banknotów, w tym przede wszystkim związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Wycieczka była bardzo udana i interesująca, a poznane ciekawostki na pewno długo pozostaną w pamięci.

Zapraszamy do galerii

Kategoria: