Radosław Suski

26a

W dniu 19.10.2018 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bezpłatnych zajęciach pokazowych pt. Fascynująca fizyka powietrza oraz warsztatach pt. Fizyka od kuchni. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez Stowarzyszenie Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe (LuTEN) w ramach projektu „Zabawa z fizyką. Akronim (FunFI)” dofinansowanego z programu Fundusz Inicjatyw Społecznych w ramach konkursu "Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 3".

W pokazie nawiązującym do otaczającego nas powietrza wzięli udział uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych. Pokaz zaangażował widownię, a uczniowie bardzo chętnie, odważnie i głośno odpowiadali na pytania prowadzących.Oglądali doświadczenia nawiązujące do ciśnienia atmosferycznego, składu powietrza i zjawisk będących konsekwencją obecności powietrza. Tworzyli gigantyczne bańki mydlane, a do wykonania wielkiego balonu wykorzystali kuchenny rękaw do pieczenia. W mniejszych już grupach wzięli udział w mini-warsztatach, na których sami mogli wykonać kilka zaskakujących, a jednocześnie prostych doświadczeń z wykorzystaniem materiałów ogólnodostępnych w kuchni. Uczniowie wykonywali i wyjaśniali sztuczki fizyczne z patyczkowym jeżem wodnym, staniem na rolkach po papierze, czy magicznym słoikiem, z którego woda nie wylewa się nawet, gdy ustawimy go do góry dnem. Największym zainteresowaniem cieszyły się śmietankowe lody azotowe i wykonywanie samodzielnie cieczy reologicznej w butelkach.

Całe pokazy i warsztaty były dla nas niesamowitym przeżyciem.

W tym miejscu chcielibyśmy za nie serdecznie podziękować Stowarzyszeniu LuTEN pod kierunkiem Pani dr hab. Bożeny Zgardzińskiej.

Zapraszamy do galerii: galeria 1 galeria 2 galeria 3 galeria 4