W dniu 28 września 2018 r. w SP 38 zostało zorganizowane pierwsze spotkanie w ramach happeningu czytelniczego. Odbyło sie ono po hasłem „Czytanie jest cool”, a swoją obecnością uświetnił je aktor Teatru im. Juliusza Osterwy pan Przemysław Gąsiorowicz.

.

Celem tej inicjatywy było zachęcenie dzieci do czytania książek w języku polskim oraz angielskim. Ponadto pragnęliśmy uczcić dwa wyjątkowe święta - 26 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języków Obcych a 29 września przypadał Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.

Wiemy, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć w naszej szkole cykl spotkań, na które będziemy zapraszać wyjątkowych gości, którzy będą zachęcać do głośnej lektury książek. Pragniemy też, aby dzieci od najmłodszych lat kształtowały w sobie nawyk uczenia się języków, szczególnie języka angielskiego, dlatego teksty będą czytane w języku polskim i angielskim.

W ubiegły piątek gościł u nas pan Przemysław Gąsiorowicz, od 2007 aktor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Laureat wielu nagród na ogólnopolskich przeglądach i konkursach kabaretowych. Pracował również w telewizji, m.in. TVP 2, HBO, TVN Siedem, Comedy Central. Spotkał się z uczniami kl. 1b (pod opieką wychowawczyni pani Ewy Winiarskiej), kl. 2a (pod opieką pani Elżbiety Garbackiej) oraz kl. 3b (pod opieką pani Hanny Daruk).

Nim zaczęliśmy lekturę książki organizatorki heppeningu, pani Anna Gołębiowska i pani Paulina Puto, przedstawiły zgromadzonym cele spotkania i omówiły jego przebieg. Pani Gołębiowska zaprezentowała dzieciom słowniczek angielskich słów związanych z czytanym tekstem i wręczyła wybranym osobom symboliczne stokrotki na patyku.

Książką wybraną specjalnie na tę okazję była baśń H. Ch. Andersena pt. „Stokrotka”. Najpierw fragment tekstu w języku polskim czytał pan Gąsiorowicz, potem ten sam fragment odczytywany był przez naszych lektorów w języku angielskim. W tej roli fantastycznie odnaleźli się pani Anna Gołębiowska - anglistka, Zuzanna Dudzińska uczennica z kl. 4d oraz Gabriela Formalik - uczennica z kl. 5e. Podczas czytania zgromadzona publiczność musiała uważnie słuchać tekstu, ponieważ na każde słowo: stokrotka lub daisy mieli za zadanie podnosić patyczek ze stokrotką do góry.

Mniej więcej w połowie baśni uczestnicy zrobili sobie krótką przerwę, by zaśpiewać piosenkę „If you're happy and you know it!” wraz z pokazywaniem. Bardzo dobrze korespondowała ona z uczuciami głównej bohaterki tekstu. Inna piosenkę, opowiadającą o wielu uczuciach, których doświadczała mała stokrotka z baśni Andersena, dzieci zaśpiewały pod koniec spotkania. Była to „If you're happy”. Razem z uczniami piosenkę pokazywali prowadzący, zaproszony gość oraz dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły. Jako podsumowanie happeningu uczniowie wypowiadali się na temat tego, czego uczy nas baśń „Stokrotka” H. Ch. Andersena i trzeba przyznać, że mieli bardzo mądre przemyślenia.

Na zakończenie happeningu głos zabrał pan wicedyrektor Jerzy Jarosiński, który podziękował panu Przemysławowi Gąsiorowiczowi za magiczne operowanie głosem i zabranie nas w niesamowity świat słowa czytanego. Podziękowania skierował również do lektorów, zgromadzonej publiczności oraz organizatorów tej inicjatywy.

Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie w ramach happeningu czytelniczego „Czytanie jest cool” wzbudzi również pozytywne emocje w społeczności naszej szkoły. Do zobaczenia. You can`t miss it!

Paulina Puto

Anna Gołębiowska