Nasza Szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Akcja nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych, odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii, a jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności.

W ramach inicjatywy uczniowie klasy 8c, wraz z nauczycielką historii p. Renatą Seroką i wychowawczynią p. Joanną Żarnowską, odwiedzili miejsce pamięci: pomnik straconych więźniów Zamku Lubelskiego i poznali związaną z nim historię. Pomnik stoi w wąwozie oddzielającym LSM od Czubów, w pobliżu ul. Nadbystrzyckiej. Od 29 czerwca do 15 sierpnia 1940 r., w ramach tzw. akcji AB, rozstrzelano tu w pięciu masowych egzekucjach od 450 do 500 osób. Głównie byli to działacze społeczno-polityczni i przedstawiciele lubelskiej inteligencji. Do tej pory udało się ustalić tożsamość jedynie 100 ofiar.

W hołdzie pomordowanym uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

#SzkołaPamięta!