Marcin Stec

22 września uczniowie z klasy 4b uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Wydział Filologiczny oraz Wydział Historii i Archeologii UMCS pt. „Szlaczki, wzorki i zygzaki… to są właśnie ornamentu znaki”.
Podczas zajęć uczniowie lepili z gliny własne naczynia i ozdabiali je. Najpierw jednak dowiedzieli się, skąd wzięły się pierwsze naczynia gliniane i ornamenty na nich, jak kiedyś je zdobiono i czym to robiono. Uczniowie po wysłuchaniu opowieści i obejrzeniu prezentacji multimedialnej, byli gotowi stworzyć z gliny coś, co może zostawić ślad w historii (podczas badań archeologicznych najczęstszym rodzajem znalezisk są fragmenty naczyń ceramicznych ;-)
Historycznie pierwszą techniką garncarską była technika wałeczkowa - uczniowie przystąpili do lepienia tą techniką: formowali wałeczki, z których kształtowali naczynia, a następnie je wygładzali. Glina jest bardzo wdzięcznym materiałem, miękkim, plastycznym i przyjemnym w dotyku. Powstały unikatowe cudeńka, ale była to też świetna zabawa.

RS

Galeria zdjęć >>>