iluminowany inicja 22 20230922 1011593160

19 września klasa 4b wyruszyła na kreatywne spotkanie ze sztuką iluminacji w Oddziale Zbiorów  Specjalnych Biblioteki UMCS. Uczniowie wzięli tam udział w warsztatach pt. „Iluminowany inicjał” w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Iluminacja to  średniowieczne zdobnictwo książkowe, a inicjał jest jedną z dekoracji rękopisu: wyróżnieniem pierwszej litery tekstu.

Panie prowadzące zajęcia zaprezentowały uczniom zdobione rękopisy, w tym najcenniejszy, pochodzący z XV wieku. Czerpiąc inspirację z bogactwa zdobień przedstawionych średniowiecznych ksiąg, uczniowie przystąpili do wykonania projektu autorskiego, czyli stworzenia uwspółcześnionego iluminowanego inicjału. Do wykorzystania mieli różnorodne techniki plastyczne: rysunek tuszem, kredkami, piórami żelowymi, malowanie farbami, imitację złoceń, dekorowanie ornamentami i brokatami.

Trzeba przyznać, że prace wykonywane były z wielkim zaangażowaniem i powstały małe arcydziełka ;-)

RS