krolowie w lublinie 13 20230919 1809750407

15 września klasa 4b wybrała się na spacer edukacyjny pt. „Królowie w Lublinie”. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach II edycji programu edukacyjnego "Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!".

Na Placu Litewskim czekał na uczniów p. Dominik - Przewodnik Inspiracji. Opowiadanie rozpoczął od króla Zygmunta Augusta i zawartej w roku 1569 unii lubelskiej. Następnie wycieczka udała się pod Kościół Matki Bożej Zwycięskiej ufundowany w roku 1412 przez króla Władysława Jagiełłę, jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Z królem Kazimierzem Wielkim związane były obwarowania Lublina, uczniowie podziwiali Basztę Gotycką i Bramę Krakowską, czyli pozostałości murów obronnych z XIV w. Na Starym Mieście dzieci oglądały (i o zgrozo dotykały ;-) „słynny” kamień nieszczęścia, wysłuchały legendy o śnie księcia Leszka Czarnego i przyglądały się fundamentom Kościoła św. Michała Archanioła na Placu po Farze. Przez Bramę Grodzką, której przebudowa w końcu XVIII w. związana jest z panowaniem króla Stanisława Augusta, grupa wycieczkowiczów udała się na Zamek Lubelski, gdzie przewodnik opowiadał o najpiękniejszym zabytku Lublina, czyli malowidłach w Kaplicy Trójcy Świętej, powstałych na zamówienie króla Władysława Jagiełły w początkach XV w.

RS