koci w rachunku prawdopodobiestwa 10 20221122 1760633090

18 listopada 2022 r. Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS zaprosił uczniów na warsztaty pt. "Piątek z MaFiI-ą", aby wspólnie odkrywać piękno matematyki, fizyki i informatyki. Uczniowie w tym dniu mogli zagrać w gry matematyczne i logiczne.

Klasa 8e wraz z wychowawczynią, uczestniczyła w angażującym wykładzie pt. „Kości w rachunku prawdopodobieństwa”. Rachunek prawdopodobieństwa to dziedzina matematyki badająca prawa rządzące zjawiskami losowymi, czyli takimi których wynik nie może być ustalony przed ich zajściem. Pierwsze zastosowania teoria prawdopodobieństwa znalazła w analizie gier losowych, m.in. grze w kości. Wykorzystanie na zajęciach zabaw z różnymi kośćmi, niekoniecznie sześciennymi, pomogło uczniom doświadczyć, czym jest losowość i związany z nią brak przewidywalności.

RS