kokarda

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na Kokardę Narodową organizowanym z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada.

Kokarda Narodowa jest znakiem ustanowionym w XIX w. Symbol ten określił sejm w czasie Powstania Listopadowego, nawiązując do barw herbowych Polski i Litwy. Był on oznaką wojskową powstania, noszoną przez żołnierzy. Nosiła go również ludność cywilna dla wyrażania uczuć patriotycznych i wsparcia powstania.

Kokardy Narodowej nie należy błędnie nazywać „kotylionem”.

1. Konkurs jest skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie w następujących kategoriach wiekowych:

uczniowie klas I – IV

uczniowie klas V – VIII

2. Cele konkursu:

• kształtowanie postaw patriotycznych,
  • włączanie uczniów w obchody Święta Niepodległości poprzez zaangażowanie w wykonanie Kokard Narodowych,
  • zachęcenie do wspólnego, świętowania z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości.

3. Kokardy Narodowe będą oceniane indywidualnie - wykonane przez jednego ucznia.

4. Technika wykonania prac jest dowolna: włóczka, filc, wstążka, papier itp.

5. Kokarda powinna być wykonana zgodnie z wytycznymi, czyli: kokarda ma być kolistą rozetką złożoną z dwóch kolorów: białego centralnego oraz okalającego go czerwonego. “Kolor biały jako zastępujący godło Orła Białego musi być zawsze na pierwszym miejscu, drugie miejsce przypada barwie tarczy to jest barwie czerwonej”. Dopuszczalne jest umieszczenie centralnie Orła lub dopięcie biało-czerwonych wstążek.

6. Prace należy dostarczyć do dnia 5 listopada do świetlicy szkolnej wraz z metryczką (imię, nazwisko, klasa).

7. Przy ocenie będzie brana pod uwagę pomysłowość i technika, rodzaj wykorzystanych materiałów, staranność wykonania oraz prawidłowe wykorzystanie barw.

8. Komisja Konkursowa dokona wyboru najlepszych prac w poszczególnych kategoriach, a ich autorzy otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

Organizatorkami konkursu są: Monika Głogowska, Renata Jones, Renata Seroka