wito szkoy 2022 3 20220519 1838572050Marzenia, któż ich nie miał … To one sprawiają, że często nasze życie jest tak niezwykłe…
Dnia 16 maja 2022 w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Szkoły SP38. Młodzi artyści (zarówno ci recytujący, ale także śpiewający) zabrali wszystkich w podróż do świata marzeń Henryka Sienkiewicza. Patron naszej szkoły miał ich bowiem wiele, a niektóre z nich udało mu się zrealizować. Początkowo chciał zostać rycerzem i podróżnikiem, zaś pod koniec życia marzył o… wolnym kraju.
Tego wyjątkowego dla naszej szkoły dnia mieliśmy okazję uczestniczyć nie tylko uroczystej akademii, ale również przeżyć wszystkie lekcje pod hasłem Dzień z Henrykiem Sienkiewiczem.
O Sienkiewiczu mówiono we wszystkich klasach I-III, a także w starszych klasach na przedmiotach takich jak: matematyka, fizyka, j. angielski, informatyka, geografia, historia, plastyka… I tu nauczyciele wykazali się niezwykłą kreatywnością, wplatając do bieżących tematów informacje o życiu i twórczości autora niezapomnianych dzieł.
Podczas zajęć uczniowie oglądali i tworzyli różnorodne prezentacje, malowali ilustracje do lektur, rozwiązywali zadania matematyczne związane z utworami: „Bajka”, „W pustyni i w puszczy”, „Janko Muzykant”, „Latarnik” czy też „Quo vadis”. Wypowiadali się o patronie po angielsku i niemiecku, rozwiązywali krzyżówki, rebusy.
To nie koniec ciekawych inicjatyw związanych z obchodami tego niezwykłego dnia. Uczniowie klasy 8f przygotowali gazetki ścienne i powiesili je na szkolnych korytarzach. Dzięki nim można było poznać nieznane informacje o nobliście - niezwykłym pisarzu, dziennikarzu, społeczniku i podróżniku. Ponadto ósmoklasiści na drzwiach sal lekcyjnych zawiesili kartki z cytatami z najważniejszych utworów Sienkiewicza. Przygotowali także szkolne podchody z nagrodami dla klas 4-6 i 7-8 dotyczące naszego patrona.
Ten dzień na pewno wszyscy zaliczą do udanych, a zdobyta w ten niezwykły sposób wiedza na długo pozostanie w pamięci wielu uczniów.

AŁ, AB, PP