wycieczka iiic 28 20211108 2081923196

11 października 2021 r. klasa III C wybrała się na warsztaty do Muzeum Cebularza oraz do Instytutu Pamięci Narodowej.

Po krótkim spacerze obok Bramy Krakowskiej i Ratusza dotarliśmy do Muzeum Cebularza. Przywitali nas dwaj piekarze, którzy zaangażowali wszystkich uczniów  do przygotowania farszu i ciasta. Siekaczem siekaliśmy cebulę, śrutownikiem robiliśmy mąkę. Używaliśmy przetaka, wagi i mątewki. Każdy z nas rogulcem wałkował ciasto i przygotował swojego cebularza. Upieczone przysmaki zapakowano nam na wynos. Wizyta w muzeum bardzo nam się podobała, a szczególnie historia cebularza.

Następnie poszliśmy do Instytutu Pamięci Narodowej na spotkanie pt. „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?”. Oglądaliśmy film o historii Misia Wojtka. Poznaliśmy również Baśkę Murmańską czyli niedźwiedzicę polarną, która defilowała razem z Wojskiem Polskim przed Józefem Piłsudskim. Dowiedzieliśmy się o okolicznościach odzyskania przez Polskę niepodległości oraz poszerzyliśmy wiedzę  o II wojnie światowej.

Wróciliśmy do szkoły pełni wrażeń, choć trochę zmęczeni.