szlakiem bohaterow kamieni na szaniec 1 20210928 1906971637

W dniu 24 września 2021 r. klasy 8a, 8d i 8e udały się na wycieczkę do Warszawy  szlakiem „Zośki”, „Rudego” i „Alka” - bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”. Uczniowie zwiedzili Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy alei Szucha, dawną siedzibę Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar, „Rudy”, oraz Muzeum Więzienia Pawiak, które było miejscem masowych zbrodni i gdzie przetrzymywano „Rudego”. Odwiedzili Cmentarz Wojskowy na Powązkach, miejsce wiecznego spoczynku „Zośki”, „Rudego” i „Alka” oraz autora książki - Aleksandra Kamińskiego.

Na zakończenie wycieczki ósmoklasiści zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego,  wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. To multimedialne muzeum upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej i jest hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Uczniowie odbyli podróż w czasie do bohaterskich i tragicznych dni Powstania Warszawskiego a oglądając film „Miasto Ruin”, zobaczyli z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę.

Opiekunkami grupy były wychowawczynie klas: p. Anna Czyżewska, p. Eliza Majewska i p. Renata Seroka

Wycieczka była niezwykłą lekcją historii o męstwie, odwadze, braterstwie i miłości do ojczystej ziemi.