Radosław Suski

8 listopada br. uczniowie klas 7a i 7d uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w ramach projektu Chemiczna moc 4 żywiołów.

Pracującw 2-osobowych zespołach pod czujnym okiem pracowników Zakładu Chemii Organicznej oraz Zakładu Chemii Nieorganicznej UMCS, uczniowie wykonali szereg doświadczeń chemicznych związanych z 4 żywiołami: wodą, ogniem, ziemią i powietrzem.

W czasie zajęć mieli możliwość wykrywania pierwiastków chemicznych w różnych produktach spożywczych, badali właściwości sorpcyjne gleby oraz absorbenty, wyznaczali stopień twardości wody oraz poznali procesy jej oczyszczania, spalali magnez i siarkę w powietrzu, przekonali się jaką moc ma wywar w czerwonej kapusty oraz poznali tajemnice tworzenia aromatów.

Po sześciu godzinach intensywnej pracy w laboratorium chemicznym uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni, ale pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia.