W dniu 20 września 2018 r. klasa Vd wraz z wychowawcą, udała się na zajęcia zorganizowane w ramach XV Lubelskiego Festiwalu Nauki.Zajęcia przeprowadzone zostały przez pracowników i stażystów Institute Of Biofeedback and Noo Psychosomatic.

Zajęcia prowadzone były w formie prezentacji multimedialnej, ćwiczeń i warsztatów, a ich temat to „EEGBiofeedback – komputerowy trening sprawności mózgu”.

Bioffeedback jest to metoda, która pozwala na zwiększenie możliwości i skuteczności naszego mózgu. Jest stosowana u osób zdrowych  w celu szybszej nauki, polepszenia koncentracji, pamięci i uwagi. U dzieci i młodzieży z problemami w szkole,pomaga przy dysleksji, dysgrafii, dyskalkulii, zaburzeniach koncentracji uwagi.

Podczas zajęć uczniowie wzięli udział w treningu metodą EEGBiofeedback. Każdy z uczestników mógł sprawdzić swoją zdolność koncentracji lub relaksacji. Spośród licznych gier komputerowych proponowanych przez p. psycholog, uczniowie wybierali jedną i przystępowali do ćwiczenia. Niestety nie było tutaj myszki komputerowej, za pomocą której z łatwością mogliby poruszać postacią w grze. Trening polegał na sterowaniu grą za pomocą głowy czy raczej skoncentrowanej myśli. Do czoła były przymocowane dwie elektrody, które przesyłały impulsy do komputera. Wystarczyła chwila dekoncentracji i sterowane myślą auto wypadało z drogi. Autem kierował Jakub, samolotem Bartek, Szymon wybrał sterowanie balonem. Kuba strzelał z łuku i wystarczyła chwila nieuwagi a strzały nie trafiały do tarczy. Daniel podróżował statkiem kosmicznym, Nina wybrała pszczółkę, Marta jeżyka, Agata szybki bieg, który przekształcał się w spacer gdy dziewczynka traciła koncentrację. Patrycja wybrała staw pełen ryb i muszelek, ale gdy chciała je dojrzeć, musiała się bardzo skoncentrować, Marysia „myślą” układała puzzle, a Rafał relaksował się przy muzyce.

Zajęcia bardzo się uczniom podobały i rozmarzyli się, aby kiedyś taki trening był dostępny w naszej szkole. Na pewno średnia ocen byłaby jeszcze lepsza!

R.S.