warsztaty plastyczne 1 20181210 1613412801

W dniu 6 grudnia 2018 r. klasa V d wybrała się na mikołajkową wycieczkę do Małego Centrum Spotkania Kultur przy Placu Teatralnym 1. Celem wycieczki było uczestnictwo w warsztatach plastycznych „Tworzenie świątecznych dekoracji przestrzennych”.

Surowy klimat nowoczesnego gmachu Centrum Spotkania Kultur zmienił się wraz z przekroczeniem progu tzw. Małego Centrum. Uczniowie znaleźli się w przytulnym wnętrzu, a gościnni animatorzy kultury prowadzący warsztaty: p. Emilia Lipińska i p. Paweł Warowny sprawili, że uczniowie poczuli się jak w domu. Instruktorzy włączyli nastrojową, świąteczną muzykę i podzielili uczniów na grupy, każdej grupie przydzielając zadanie. Przykładowymi zadaniami, które otrzymali do wyboru uczniowie, było zbudowanie kominka z kartonowych pudeł, „ulepienie” bałwana z plastikowych kubeczków (do tego zadania od razu zgłosiły się dziewczynki) oraz ozdobienie drzwi wejściowych własnoręcznie przygotowanym wizerunkiem świętego Mikołaja. Zajęcia łączyły w sobie twórcze zastosowanie współczesnej techniki i rzemiosła z połączeniem elementów kultury i sztuki ludowej.

Na koniec uczniowie relaksowali się na sensorycznym placu zabaw, który łączy rozrywkę z edukacją. Dzieci poprzez zabawę i dotykanie obserwowały zjawiska fizyczne, odbierały wrażenia sensoryczne i oczywiście przede wszystkim bawiły się.

Wrażeń było dużo, a po powrocie do szkoły uczniów czekała jeszcze wizyta świętego Mikołaja.