wizyta na kul 6 20181121 1868141112

Dnia 16 listopada br. klasy Vf, VIb i VIIa uczestniczyły w wykładach wygłoszonych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w ramach XXXIX Ogólnopolskiego Sympozjum Katechetycznego.

Głównym tematem tegorocznych wystąpień – w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz istnienia najstarszej lubelskiej uczelni – było WYCHOWANIE PATRIOTYCZNE.

Młodzież z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchała następujących prelekcji:

• Fałszywe i prawdziwe oblicza patriotyzmu – Bp prof. dr hab. Ignacy Dec ( PWT Wrocław ),
  • Wychowanie patriotyzm – polskość – prof. dr hab. Marek Rembierz  ( UŚ Katowice ),
  • Wychowanie patriotyczne w KUL 1918-2018 –ks. dr hab. Andrzej Kiciński, (prof. KUL).

Prelegenci, dostrzegłszy naszą obecność, osobiście nas powitali l zadbali o to, by mimo złożoności podejmowanej problematyki, wykłady były zrozumiałe dla młodego audytorium. Szczególną uwagę młodzieży zwróciła obrazowa metafora ks. bpa Deca: „ Domu nie buduje się od komina” , mówiąca o tym, że wychowanie patriotyczne człowieka winno rozpocząć się w jak najmłodszym wieku i że za początki tegoż odpowiadają w pierwszym rzędzie rodzice.

Udział w Sympozjum był dla uczniów ważnym, przeżyciem. Pozwolił młodzieży po raz pierwszy doświadczyć kontaktu z wyższym szkolnictwem na najwyższym poziomie.